Dobre Słowo - Nie ustawiajmy Boga - XXII Niedziela Zwykła, A

Dobre Słowo - Nie ustawiajmy Boga - XXII Niedziela Zwykła, A

Zapomniał się dzisiaj Piotr. Myślał, że uda mu się „ustawić” Jezusa. Reakcja jest natychmiastowa: Zejdź mi z oczu szatanie! - usłyszy. Ten, który dopiero co został pochwalony przez Jezusa pod Cezareą Filipową i nazwany błogosławionym, teraz zostaje ostro przez niego napomniany. Piotr bierze Jezusa na bok, jakby łapiąc za ramię albo ciągnąc za rękaw. Kiedy Jezus mówi, że czeka Go męka, śmierć i zmartwychwstanie, Piotr nie mogąc opanować emocji usiłuje przeciągnąć Go na własną stronę, na stronę swojego myślenia, na stronę własnego zdania. „Zaczął Go upominać” - słyszymy w polskim tłumaczeniu. Oryginalne greckie słowo jest bardziej wyraziste: zaczął Mu nakazywać, strofować, surowo Mu rozkazuje i jest w tym nieustępliwy. Piotr zachowuje się, jak przełożony wobec podwładnego. Siebie samego stawia na miejscu Jezusa.
Jezus epistrafeis obraca się, odwraca swoją twarz od Piotra i spogląda na pozostałych uczniów, również na tych, którzy tak jak my kiedyś Go będą słuchali. Daje do zrozumienia, że słowa, które usłyszy Piotr, dotyczą nas wszystkich. „Idź precz” dosłownie: „odejdź ze mnie”, czyli pozostań na swoim miejscu, nie wyprzedzaj mnie, nie stawaj przede mną, nie próbuj zajmować mojego miejsca. Wyprzedzasz mnie i próbujesz dyktować swoje drogi. Chcesz mi wyznaczać kierunki i plany pisane twoimi oczekiwaniami. Ilekroć idziemy za modnym myśleniem tego świata, ilekroć rozwadniam Boże słowo, nie potrafię obronić ewangelii, usprawiedliwiam grzech, mogę usłyszeć podobne słowa Jezusa: Idź więc precz! Nie „ustawiajmy” Boga, nie wciskajmy Go do nam odpowiadających ramek. To my mamy Jezusa słuchać, za Nim podążać i od Niego się uczyć. Nie odwrotnie. Nie wolno nam
w życiu pomieszać tego porządku.


 Ewangelia (Mt 16, 21-27)

Jezus zaczął wskazywać swoim uczniom na to, że musi udać się do Jerozolimy i wiele wycierpieć od starszych i arcykapłanów oraz uczonych w Piśmie; że będzie zabity i trzeciego dnia zmartwychwstanie. A Piotr wziął Go na bok i począł robić Mu wyrzuty: «Panie, niech Cię Bóg broni! Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie». Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: «Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku». Wtedy Jezus rzekł do swoich uczniów: «Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę? Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego razem z aniołami swoimi i wtedy odda każdemu według jego postępowania».


Zobacz wersję wideo:

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl