Dobre Słowo - IV Niedziela Wielkiego Postu, B - Wyzwalające Światło

0
Dobre Słowo - IV Niedziela Wielkiego Postu, B - Wyzwalające Światło

 

Ewangelia (J 3, 14-21)

Bóg posłał swego Syna, aby świat został zbawiony Słowa Ewangelii według Świętego Jana Jezus powiedział do Nikodema: «Jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak trzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne. Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego. A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki. Każdy bowiem, kto źle czyni, nienawidzi światła i nie zbliża się do światła, aby jego uczynki nie zostały ujawnione. Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki zostały dokonane w Bogu».


 

Wspaniały ewangeliczny obraz maluje nam dzisiaj św. Jan Apostoł. To obraz oparty na kontraście światła i ciemności.

Światłość, to dobro, zbawienie, to Bóg. Ciemność, to nieprawość, nienawiść, grzech, to potępienie. Przeraża zdanie Jezusa: „...ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło”. Czy to w ogóle możliwe?

Cóż, wielu woli trwać w ciemności. Nie chcą światła, bo boją się zobaczyć prawdę o sobie i swoim życiu. Bliskim brakuje już sił na tłumaczenie, ze łzami spoglądają, bo słowa nie skutkują. A oni nadal trwają w bagnie własnych iluzji i samookłamywania się, znajdując na wszystko zawsze idealnie pasującą odpowiedź.

Jest jednak również w tej ewangelii ogromny ładunek nadziei. Bo przecież dyskutujący z Jezusem Nikodem przychodzi nocą – w ciemności, a ostatecznie jest tym, który – chyba już zupełnie przemieniony – jest na Golgocie przy ciele Jezusa.

Wystarczy więc przyjść do Jezusa, by w nawet największej ciemności móc odnaleźć Wyzwalające Światło.


Zobacz wersję wideo:

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl