Rzeczą ludzką jest upadać

Rzeczą ludzką jest upadać

Ewangelia Niedzieli Palmowej każe upaść na kolana. To opis Drogi Krzyżowej Pana Jezusa. To nakładające się na siebie obrazy życia i śmierci, miłości i nienawiści, cierpienia, bólu, druzgoczącego upadku i ponadludzkiego powstawania.

Tradycyjna modlitwa mówi nam o trzech upadkach Pana Jezusa. Ile ich było faktycznie, On sam jeden wie!

Mówię dziś do Was na kolanach, bo czuję, że tak właśnie trzeba w obliczu cierpienia. Wiem, że nie czyjaś, ale moja osobista grzeszność uzasadnia aż trzy stacje upadku na drodze krzyżowej. Trzy razy upada i trzy razy powstaje. I jestem przekonany, że gdyby było 10 upadków, to i 10 razy Jezus powstałby dla mnie.

Tomaš Halik – czeski filozof, psycholog, katolicki ksiądz napisał książkę o dziwnym i niezwykle prowokującym tytule: Co nie jest chwiejne, jest nietrwałe. Kto wie, czy rzeczywiście czasem zbytnia pewność, hardość, przykładność nie bywa zewnętrznym wyrazem ludzkiej pychy. Sam Apostoł Paweł powiedział, że moc w słabości się doskonali.

Masz doświadczenie upadku, słabości, grzechu, niedoskonałości, wstydu? Jeśli tak, to wiesz, że Jezus powstaje dla ciebie. Rzeczą ludzką jest upadać, ale pozostawać w upadku, to sprawa szatana!

Ciekawie też napisał znany powszechnie Paulo Coelho: Toniemy nie dlatego, że się zanurzamy, ale dlatego, że pozostajemy pod wodą.

Daj mi siłę, Boże, aby w ostatecznym rozrachunku, liczba moich powstań nie była mniejsza od liczby moich upadków!

Komentarz księdza Andrzeja Pyttlika do Ewangelii z Szóstej Niedzieli Wielkiego Postu.


 Ewangelia (Mt 26, 14 – 27, 66)


Zobacz wersję wideo:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl